“Σχολική Διαμεσολάβηση και πρόληψη βίας στο σχολείο μας”

Η Σχολική Διαμεσολάβηση είναι μια διαδικασία μέσα από την οποία οι συγκρούσεις, οι καβγάδες και οι εντάσεις  μεταξύ μαθητών επιδιώκεται να επιλύονται με ειρηνικό τρόπο, με τη συνδρομή επιμορφωμένων εκπαιδευτικών και μαθητών – μεσολαβητών που βοηθούν ώστε οι εμπλεκόμενοι να ακούσουν με προσοχή και να κατανοήσουν ο ένας τον άλλο. Στόχος είναι να καταλήξουν σε μια συμφωνία για να μην επαναληφθεί η επιθετική ή η προσβλητική συμπεριφορά στο μέλλον αλλά και η μεταμόρφωση της σχέσης και ενδεχομένως η πλήρης αποκατάστασή της.

Με γνώμονα τα παραπάνω το σχολείο μας δήλωσε ενδιαφέρον να συμμετέχει σε επιμορφωτικά σεμινάρια με θέμα τη Σχολική Διαμεσολάβηση, ενώ με κοινή απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων υπεύθυνος Σχολικής Διαμεσολάβησης, ορίστηκε ο εκπαιδευτικός Δημητρίου Παναγιώτης.

Το εν λόγω πρόγραμμα περιλαμβάνει πέντε συναντήσεις που ξεκινούν 29 Μαρτίου και ολοκληρώνονται στις 31 Μαΐου του 2024.

Εισηγητές είναι:

-Δρ. Θεόδωρος Θάνος, Καθηγητής του Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

-Δρ. Χρήστος Τρικάλης, Διευθυντής ΔΙΠΕ Τρικάλων

-Δρ. Βασίλειος Κωτούλας, Σύμβουλος Εκπαίδευσης Τρικάλων